Twoje źródło wiadomości o branży e-commerce!

Niedziela handlowa 2023. Jak skutecznie sprzedawać w sieci w niedzielę niehandlową?

Co znajdziesz w tym artykule?

Podział na niedziele handlowe i niehandlowe towarzyszy nam już od kilku lat i zdążyliśmy się już do niego przyzwyczaić. Handel w Internecie rządzi się jednak innymi prawami, a zakaz handlu w niedziele dał przedsiębiorcom sprzedającym w sieci nowe możliwości. W tym tekście przedstawimy jak wykorzystać fakt, że niedziela handlowa nie jest już codziennością.

Niedziela handlowa 2023 - kiedy zrobimy zakupy w niedzielę? Jak wygląda handel w niedzielę niehandlową?
Niedziela handlowa 2023 – kiedy zrobimy zakupy w niedzielę?

Niedziela Handlowa – Historia

Wspomniany już podział wynika on z przepisów regulujących handel w niedzielę. Wprowadzone w 2018 roku regulacje ograniczyły handel w ostatni dzień tygodnia. Początkowo częściowo obarczając ograniczeniami tylko wybrane dni. W 2020 roku do dyspozycji sprzedawców zostało tylko 7 niedziel w roku.

Dawniej terminem „niedziela handlowa” nazywano ostatnią niedzielę poprzedzającą dłuższe okresy świąteczne (np. święta wielkanocne lub święta bożego narodzenia). Były to dni, w których sklepy i placówki handlowe wydłużały swoje godziny otwarcia, aby sprostać oczekiwaniom klientów przygotowujących świąteczne zapasy.

Kary za złamanie przepisów o zakazie handlu w niedziele i święta mogą być bardzo dotkliwe. Jednak te regulacje nie dotyczą handlu prowadzonego w Internecie! Dni objęte zakazem handlu mogą być dużą okazją dla Twojego biznesu. Pomocne mogą okazać się tutaj narzędzia do planowania oraz organizacji promocji. W dalszej części tekstu przedstawimy kilka przydatnych zaleceń, które warto wprowadzić w swoim sklepie, aby zachęcić klientów do odwiedzin oraz zakupów

Niedziela Handlowa 2023 – czy najbliższa niedziela jest handlowa?

W 2023 roku handel będzie dozwolony w 7 z 53 niedziel. Na te dni należy zwrócić szczególną uwagę, ze względu na otwarte stacjonarne placówki handlowe. Może to spowodować mniejszą aktywność potencjalnych w sklepach internetowych.

Niedzielami handlowymi w 2023 roku są:

  1. Niedziela handlowa 29 stycznia.
  2. Niedziela handlowa 2 kwietnia.
  3. Niedziela handlowa 30 kwietnia.
  4. Niedziela handlowa 25 czerwca.
  5. Niedziela handlowa 27 sierpnia.
  6. Niedziela handlowa 17 grudnia.
  7. Niedziela handlowa 24 grudnia.

Jak skuteczniej sprzedawać aby niedziela handlowa i niehandlowa 2023 była udana?

1. Wykorzystaj promocje ograniczone czasowo

Wykorzystanie ograniczenia czasowego w promocjach jest skuteczną metodą, aby skrócić czas na podjęcie decyzji zakupowej przez twojego klienta. Promocja ograniczona do wybranego dnia tygodnia sprawi, że klient będzie bardziej skłonny do zakupu twojego towaru lub usługi, jeżeli będzie ona atrakcyjna cenowo przez ograniczony czas. Możesz wykorzystać do tego licznik czasowy lub kod rabatowy obejmujący zniżkę na wybrane albo wszystkie produkty z twojego asortymentu. Szczególnie warta uwagi jest tutaj niedziela handlowa, kiedy klient może wybrać się do sklepu stacjonarnego – wykorzystaj fakt, że możesz zaoferować klientowi niższą cenę niż sklep konkurencji.

Niedziela handlowa 2023 - wykorzystaj potencjał czasowych promocji. Kiedy niedziela handlowa? Niedziele niehandlowe w Polsce.
Promocje ograniczone czasowo skutecznie przyspieszają proces zakupowy u klienta

2. Przypomnij klientowi o swoim sklepie online w niedzielę handlową

Wyślij do klienta mail z newsletterem, aby przypomnieć mu, że twój sklep internetowy jest czynny przez cały tydzień. Warto dodać do tego spersonalizowane promocje lub element ograniczenia czasowego możemy zyskać kolejną sprzedaż. Jeżeli twój sklep posiada aplikację mobilną – wykorzystaj ją! Wyślij klientom powiadomienie o akcji promocyjnej w twoim sklepie. Jeżeli posiadasz sklep stacjonarny – wykorzystaj tę możliwość. Poinformuj klienta, że sklep online jest czynny również w niedziele niehandlowe przez całą dobę. Do wprowadzenia tego typu działań warto zastosować narzędzia automatyzacji marketingu.

Jak skutecznie zachęcić klienta do zakupu. kanały online, sms, telefon.Niedziele niehandlowe w polsce.
Dodatkowy element komunikacji z klientem – newsletter, wiadomość SMS i kontakt z obsługą sklepu

3. Reklamy online skuteczną pomocą w przykuciu uwagi

W przypadku gdy klient intensywnie poszukuje informacji o produktach z twojego sklepu – wykorzystaj reklamy online. Zwróci to jego uwagę i zachęcić do ponownego odwiedzenia twojego sklepu. Wyznacz część budżetu reklamowego, aby zachęcić potencjalnych klientów do odwiedzin i zakupów w twoim sklepie w niedzielę. Możesz skorzystać z usług profesjonalnej agencji marketingowej, aby pomogli twojemu sklepowi rozwiać skrzydła z reklamą online

Niedziela handlowa 2023 - przypomnij klientowi o sklepie w postaci reklam online Kiedy niedziela handlowa? Niedziele niehandlowe w Polsce.
Dzięki reklamom online, klient może wrócić do twojego sklepu i dokończyć zakup

4. Nie zapominaj o sposobach dostawy i metodach płatności

Aby klienci dobrze czuli się podczas procesu zakupowego, zadbaj o wiele metod płatności. Jest do jedna z dobrych praktyk sprzedaży w sieci. Dzięki temu użytkownik będzie mógł najbardziej odpowiadający sposób opłacenia towaru lub usługi. Oprócz płatności kartami płatniczymi czy przelewem zadbaj o możliwość płatności kodem BLIK. Dodaj również obsługę portfeli elektronicznych takich jak Google Pay, czy Apple Pay. Nie zapomnij również o coraz popularniejszych płatności odroczonych. Innym aspektem jest dostarczenie klientowi jak najlepszych doświadczeń z procesem dostawy. Zadbaj o możliwość dostarczenia twojego produktu w różny sposób – od przesyłki kurierskiej po odbiór w automacie paczkowym. Warto również zwrócić uwagę na możliwość dostarczania przesyłek w weekend.

 Jak skutecznie zwrócić uwagę klientów na twój sklep. Dostawy towaru w weekend Niedziele handlowe w polsce.
Według badania „Delivery Consumer Choice” – aż 96% internautów kupi ponownie jeżeli ich doświadczenia z dostawą były pozytywne.

Podsumowanie

Najważniejszym efektem powyższych działań będzie zwiększenie sprzedaży w twoim sklepie internetowym w niedziele niehandlowe. Pamiętaj że w Internecie każda niedziela jest handlowa! Oprócz zwiększenia sprzedaży, twój sklep nawiązuje bliższą relację z twoim klientem – zwiększa się jego świadomość wśród klientów. Warto już dzisiaj zadbać o odpowiednią promocję sklepu internetowego, aby w przyszłości móc jeszcze łatwiej docierać do klientów. Zastosowanie właściwych praktyk marketingowych w połączeniu z odpowiednimi narzędziami wspomagającymi działanie sklepu z pewnością przełoży się na zadowolenie klientów w twoim sklepie w niedzielę niehandlową, niedzielę handlową oraz każdy inny dzień 2023 roku.

Wpis przygotował:

Zespół Portalu eCommerce

Zespół pasjonatów świata technologii i handlu elektronicznego

Wybrane dla Ciebie