Twoje źródło wiadomości o branży e-commerce!

Jak założyć sklep internetowy? 5 wskazówek na dobry start w e-commerce!

Co znajdziesz w tym artykule?


Chcesz zacząć aktywnie działać w sieci? Doskonały pomysł! Rynek e-commerce z roku na rok rośnie w siłę, dlatego nie można zwlekać ani chwili dłużej. Założenie własnego sklepu internetowego może być jednym z Twoich najlepszych posunięć biznesowych. Dlatego też warto dobrze się do niego przygotować. Trzeba przecież pamiętać, że w sieci będziesz musiał się zmierzyć z niemałą konkurencją. Powinieneś więc naprawdę przyłożyć się do tego, aby Twój sklep działał bez zarzutu. Na czym skupić swoją uwagę na samym początku? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi na temat tego, jak założyć sklep internetowy, które pomogą ci dobrze wystartować.

Jak dobrze zacząć sprzedaż w internecie? - portal ecommerce
Branża ecommerce jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki

1. Zdecyduj, co będziesz sprzedawać

Coś, co każdemu wydaje się oczywiste, ale w rzeczywistości może ci sprawić sporo problemów. Pamiętaj, że Twój produkt lub usługa powinny się czymś wyróżniać na tle innych. Oczywiście najlepiej jest znaleźć zupełną niszę, o którą w e-commerce nie jest jednak tak łatwo. Dlatego przeprowadź skrupulatne badanie rynku i mocno zastanów się nad tym, co może sprawić, że klienci sami będą szukać Twojego sklepu w sieci. I nie zapomnij przy tym o chwytliwej nazwie, która zapadnie im w pamięć.

2. Znajdź idealną platformę e-commerce

Oprogramowanie sklepu internetowego to jego trzon. Wybór odpowiedniej platformy e-commerce wpływa bezpośrednio na to, jak będzie on funkcjonował. Dostępne funkcje, intuicyjna obsługa, koszt prowadzenia sklepu, czy support – to tylko niektóre kwestie, na które musisz zwrócić uwagę, dokonując wyboru. Oczywiście sklep możesz budować samodzielnie lub też skorzystać z gotowych rozwiązań, których z pewnością nie brakuje. Zastanów się, jakimi zasobami obecnie dysponujesz oraz jakie są Twoje oczekiwania, aby dokonać najlepszego wyboru.

3. Zadbaj o design swojego sklepu

Bardzo często mówi się, że kupujemy oczami i jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. W bardzo wielu przypadkach to właśnie na podstawie wyglądu sklepu internetowego klient decyduje, czy chce w ogóle zapoznać się z jego ofertą. Dlatego skup się na tym, aby design całej strony był przyjazny użytkownikowi. Dodaj zdjęcie do każdego produktu i upewnij się, że ich przeglądanie jest łatwe. Zadbaj o to, by poruszanie się po stronie było intuicyjne i uzupełnij ją banerami, które zwrócą uwagę na aktualne promocje lub konkretne produkty.

4. Wybierz metody płatności i opcje dostawy

Ponownie musisz skupić się na tym, czego oczekuje Twój klient. A ten został bardzo rozpieszczony przez e-commerce, dlatego powinieneś zadbać o to, aby użytkownicy mogli płacić w Twoim sklepie szybko i łatwo. Na szczęście obecnie platformy oferują nam co najmniej kilkanaście różnych bramek do płatności, które będą gwarancją prostego przebiegu transakcji. Zwróć uwagę na coraz popularniejsze rozwiązania płatności odroczonych. Kupujący lubią mieć też wybór w kwestii form dostawy. Postaraj się więc, aby byli zadowoleni, proponując im tak wygodne opcje dostarczenia towarów, jak Paczkomaty lub dostawa kurierem.

5. Wypromuj swój biznes!

Nie wystarczy wiedzieć, jak założyć sklep internetowy, aby odnieść sukces w e-commerce. Praca włożona w zbudowanie dobrze działającego i przyjaznego użytkownikowi sklepu to dopiero początek. Kolejnym krokiem jest jego odpowiednie wypromowanie, ale jak to zrobić? Musisz zadbać o właściwe pozycjonowanie sklepu, które pozwoli ci uzyskać naturalną widoczność Twoich produktów w Google. Warto też zainwestować w płatną promocję w Google Ads oraz Facebook Ads. To oczywiście jedynie podstawy, które pozwolą Ci ruszyć z miejsca i w spokoju pracować nad skuteczną strategią marketingową.

Nasza krótka lista to oczywiście jedynie wskazówki, które pomogą Ci nakreślić początkowy plan działania. Po drodze z pewnością napotkasz wiele trudności, ale praca nad własnym sklepem internetowym jest naprawdę satysfakcjonująca. Zwłaszcza gdy w końcu zaczniesz zauważać jej rezultaty w postaci wzrostu zainteresowania Twoim sklepem i zwiększającą się sprzedażą.

Wpis przygotował:

Zespół Portalu eCommerce

Zespół pasjonatów świata technologii i handlu elektronicznego

Wybrane dla Ciebie